Sprzedaż biżuterii w skupie – jakie kosztowności są przyjmowane?

Punkty oferujące skup metali szlachetnych przyjmują rozmaitą biżuterię, która właścicielowi może już być niepotrzebna, a jednocześnie pozwoli mu uzyskać uczciwą kwotę za jej sprzedaż. W grę wchodzą nie tylko przedmioty w pełni sprawne, lecz również uszkodzone precjoza, których nie da się już użytkować, a można je przetopić, pozyskując z nich cenny surowiec do produkcji nowych wyrobów. Jakie możliwości mają klienci w zakresie sprzedaży biżuterii i czego mogą oczekiwać od kupców?

Biżuteria na skup – złote pierścionki, kolczyki ze srebra i nie tylko

Do skupu przyjmowane są przede wszystkim precjoza o charakterze czysto użytkowym, takie jak pierścionki, sygnety, kolczyki czy bransoletki. Właściciel może je spieniężyć z wielu powodów. Często wynika to z potrzeby szybkiego zastrzyku gotówki lub sama biżuteria stanowi po prostu źródło inwestycyjne, z którego najwyższa pora zebrać dochód. Jeżeli klient dysponuje uszkodzoną biżuterią, niezdatną do noszenia, tym bardziej powinien rozważyć wizytę w skupie. Rozsądna marża i dokładna wycena wszystkich kosztowności dają gwarancję uczciwej transakcji oraz uzyskanie kwoty adekwatnej do jakości biżuterii.

Tego typu punkty z chęcią przyjmą od klienta między innymi kolczyki ze srebra oraz bransoletki w najróżniejszych formach. Warto przejrzeć prywatną kolekcję i sprawdzić, czy wśród posiadanych kosztowności jest coś, co można by spieniężyć. Klienci chętnie oddają do skupu również zegarki oraz złote pierścionki, w tym sygnety i inne. Suma, jaką można otrzymać za każdy przedmiot zależy od wysokości próby, w jakiej ten został wykonany. Liczba określająca próbę wytłaczana jest na powierzchni przedmiotów, zatem wprawne oko powinno bez trudu ją odnaleźć. Warto to zrobić, aby móc wstępnie oszacować, ile posiadana biżuteria może być warta.

Wycena kosztowności w skupie – jak to robią specjaliści?

Transakcja sprzedaży złotych wyrobów poprzedzona jest dokładną analizą przedmiotu przez specjalistę, który przy wycenie bierze pod uwagę wspomnianą próbę oraz łączną wagę wszystkich kosztowności przyniesionych przez posiadacza. Masa zebranej biżuterii jest o tyle istotna, że im więcej kruszcu uda się zgromadzić, tym wyższą cenę będzie można uzyskać. Na stronach skupów klienci mają dostęp do tabelek z podanymi cenami poszczególnych typów metali w zależności od próby i masy. Wykresy są regularnie odświeżane zgodnie z faktyczną wartością kruszcu na rynku, dlatego każdy właściciel biżuterii może wstępnie oszacować cenę swoich kosztowności bez wychodzenia z domu. Dzięki temu z kolei ma możliwość porównania ofert dostępnych w jego zasięgu skupów, bowiem w poszczególnych punktach marża może się różnić, podobnie jak finalna cena za zgromadzone wyroby.

Pracownik na miejscu zbada próbę przy pomocy spektrometru, czyli specjalnego urządzenia do analizy składu stopów metali. Dzięki niemu będzie w stanie wykazać dokładną zawartość kruszcu i to bez ryzyka uszkodzenia przedmiotu. Spektrometry działają bezinwazyjnie i w żaden sposób nie naruszają struktury badanych obiektów, dlatego nadają się do wyceny zarówno złotych pierścionków, jak i naszyjników czy bransoletek. Sygnet damski, być może szczególnie cenny dla właścicielki, oraz wszelkie inne wartościowe wyroby można bez obaw zanieść do skupu w celu dokonania bezpłatnej wyceny i na miejscu zdecydować, czy proponowana cena jest satysfakcjonująca. Wycena i kupno biżuterii to jednak nie jedyne, co tego typu przedsiębiorstwa mają do zaoferowania.

Przetopienie złota – czysty zysk z przekazanych kosztowności

Często zdarzają się sytuacje, w których znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla klienta jest przetopienie biżuterii celem pozyskania z niej kruszcu do ponownego wykorzystania. Zapewnia to bowiem wiele różnych możliwości. Przetopienie złota czy innych metali ma znaczenie przede wszystkim w kontekście inwestycyjnym, bowiem pozwala odlać stop w sztabę z precyzyjnym potwierdzeniem próby. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby złoty pierścionek z cyrkoniami
czy wszelkie inne posiadane kosztowności przerobić na pełnoprawny produkt inwestycyjny. To jednak nie wszystko.

Przetopienie złota umożliwia zmianę jego barwy. Na rynku cenione jest bowiem nie tylko powszechnie spotykane żółte, ale także różowe, białe czy nawet czarne. Poza tym tego typu zabieg pozwala „wzmocnić” wartość przedmiotu i zwiększyć zawartość złota. Dzięki możliwości pozyskania surowca ze zniszczonej biżuterii specjaliści są w stanie przelać metal do produkcji innych wyrobów i tym samym pomnożyć ich próbę. Cena za taką usługę ustalana jest z klientem indywidualnie i zależy od celu, jaki przyświeca inwestorowi oraz ilości materiału przeznaczonego do przetopu. Warto zdecydować się na ten krok szczególnie wtedy, gdy dysponuje się dużą liczbą kosztowności zużytej uznawanej za złom.

Punkty oferujące skup metali szlachetnych to doskonała alternatywa dla lombardów, bowiem tutaj klienci mają możliwość uzyskania uczciwej, odpowiednio wysokiej ceny za każdy wyrób, a także okazję do przerobienia niepotrzebnych kosztowności na produkty inwestycyjne. Gwarancja bezpłatnej wyceny, profesjonalne badanie przedmiotu i uczciwa marża to standard w tego typu miejscach, dlatego każdy posiadacz cennych wyrobów chcący je spieniężyć powinien rozważyć wizytę w skupie.