Sztabki ze złota w skupie – co warto wiedzieć?

Wielu inwestorów rozpoczynających przygodę z metalami szlachetnymi zastanawia się nad tym, jaką formę inwestowania w złoto wybrać. Sztabki tuż, obok monet bulionowych cieszą się największą popularnością na rynku. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują alternatywnych sposobów na lokowanie kapitału. Aktywa te są odporne na wpływ inflacji – nawet najpoważniejsze zawirowania gospodarcze nie wpłyną negatywnie na ich wartość. Sztabki posiadają różne gramatury – od 1 grama do 1 kilograma. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb inwestora. Warto jednak pamiętać, że rynek złota zalicza się do niezwykle zróżnicowanych. Produkty wykonane z metali szlachetnych mogą mieć różną budowę, pochodzenie lub wagę. Z tego powodu sama decyzja dotycząca wyboru sztabki złota w skupie, może być trudna do podjęcia dla osoby początkującej. Jakie najlepiej wybierać? Czym się sugerować podczas ich zakupu? W poniższym artykule omówimy szczegółowo zagadnienie dotyczące złotych sztabek.

Produkcja sztabek ze złota – zanim produkt trafi do skupu

Wszyscy doskonale wiemy, jak wyglądają sztabki, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z przebiegu ich produkcji. Złoto jest naturalnym surowcem wydobywanym z kopalni w formie skały. Po jego wykopaniu przechodzi do rafinerii, gdzie dochodzi do oczyszczenia – w ten sposób uzyskuje się najwyższą próbę. Dopiero potem trafia do mennicy, a tam przechodzi przez wieloetapowy proces, mający na celu stworzenie sztabki spełniającej najwyższe standardy jakości. Każdy produkt podlega restrykcyjnej kontroli, stemplowaniu, tłoczeniu oraz pakowaniu. W jaki sposób mennice zabezpieczają swoje produkty? Często stosuje się CertiCard, czyli próżniowe opakowania służące do przechowywania sztabki złota. Zostały one wykonane ze specjalnego tworzywa, które uniemożliwia wyjęcie sztabki i podmienienia jej na falsyfikat. Posiadają one dołączony certyfikat – to właśnie tam znajdują się informacje, takie jak próba złota, nazwa mennicy, waga sztabki złota, czy też podpis mincerza. Co istotne, choć wiele zakładów zajmujących się produkcją sztabek i monet wykorzystuje opakowania CertiCard, niektóre decydują się na wprowadzenie analogicznych rozwiązań.

Sztabka złota – gdzie można ją sprzedać lub kupić?

Prawo podatkowe przewiduje zasady dotyczące zakupu i sprzedaży metalu. Zgodnie z przepisami art. 122 ustawy o podatku od towarów i usług, złoto inwestycyjne jest zwolnione z zapłaty podatku VAT. Jednak nie każda odmiana szlachetnego metalu się kwalifikuje – zarówno sztabki, jak i monety muszą spełniać określone kryteria. W przypadku sztabek, powinny mieć one w składzie 99,5% czystego złota. Każdy, kto planuje sprzedaż lub zakup sztabki ze złota, powinien wiedzieć, gdzie może sprzedać taki produkt. Wybór odpowiedniego miejsca często stanowi niemałe wyzwanie, szczególnie dla początkującego inwestora. Za konkretne aktywa różni nabywcy są w stanie zaoferować atrakcyjne kwoty. Decydując się na transakcje z udziałem metali szlachetnych, należy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na ich wycenę, takich jak koszt wyprodukowania, cena złota, czy też marża dystrybutora. Dużą popularnością cieszą się wirtualne platformy sprzedażowe oferujące sztabki i monety najwyższej jakości – przykładem strony tego typu jest Mennica Zielona./p>

Sztabki złota w skupie – wybór mennicy

Obecnie sztabki uznaje się za jedną z najbardziej pożądanych form inwestowania w złoto. O czym warto pamiętać, decydując się na ich kupno? Chcąc nabyć sztabkę złota 100g w skupie, należy zwrócić uwagę na mennicę. Ich wybór jest naprawdę szeroki, co sprawia, że każdy może znaleźć idealny produkt dla siebie. Zachęcamy do korzystania z usług Mennicy Zielonej – na stronie zaopatrzysz się w sztabki wyemitowane przez Valcambi, Argor Heraeus, czy też PAMP. Firma ta wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem, co przekłada się na jakość świadczenia usług. Oferowane wyroby posiadają certyfikat LBMA, który stanowi poświadczenie wiarygodności danego producenta.