Próby złota – jak sprawdzana jest wartość biżuterii?

Zamierzając sprzedać złotą biżuterię w skupie, właściciel dąży do tego, by uzyskać za nią najwyższą możliwą cenę, która jednak zależy od wielu czynników, takich jak kurs dolara, wartość kruszcu na giełdzie czy wreszcie zawartość samego surowca w danym przedmiocie. Jubilerzy oferują precyzyjną wycenę biżuterii na miejscu, biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, jednak jako użytkownicy, również mamy możliwość, by samodzielnie oszacować przybliżoną wartość naszych kosztowności.

Cecha probiercza – czym jest i jak się ją oznacza?

Każdy, kto dysponuje jakąś biżuterią, z pewnością wie, że jest ona wykonywana w określonej próbie, która z kolei determinuje wartość danego egzemplarza. Próba złota określa zawartość surowca w stopie względem pozostałych domieszek. Oczywiście, dotyczy to nie tylko złotego kruszcu, lecz także srebra, palladu czy platyny. Cena skupu złota próby 900 będzie wyższa niż chociażby wyrobu w jakości 500. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jaką wartość prezentuje nasza biżuteria.

Badaniem prób metali szlachetnych w wyrobach jubilerskich zajmuje się urząd probierczy, który nabija na każdym egzemplarzu cechę probierczą. Jest to oznaczenie, na którym widnieją symbole określające rodzaj wykorzystanego metalu, próbę, w jakiej został wykonany przedmiot oraz literę wskazującą na urząd probierczy, w którym był badany.

Oznaczenia stosowane przy opisywaniu cechy probierczej biżuterii

Każdy z metali szlachetnych posiada własny unikalny symbol, po którym z łatwością można rozpoznać, z jakim surowcem ma się do czynienia. Złoto oznaczane jest wizerunkiem głowy rycerza. Srebro znakuje się grafiką przedstawiającą kobietę. Platynę symbolizuje głowa konia, natomiast pallad – psa.

Z kolei, jeśli chodzi o właściwy dla przedmiotu urząd probierczy, oznaczenie zależy od miasta, w którym znajduje się dany oddział. I tak spotkać się można z następującymi symbolami: A (Białystok), B (Bydgoszcz), G (Gdańsk), H (Chorzów), K (Kraków), L (Łódź), P (Poznań), V (Wrocław), W (Warszawa) lub Z (Częstochowa).

Rodzaje prób złota i sposób ich odczytywania

Kluczowym elementem cechy probierczej biżuterii jest jednak rodzaj próby. W zależności od przypadku, instytucja przypisuje jedno z siedmiu oznaczeń wyrażanych cyfrą od 0 do 6. Wyroby ze złota próby 0 to najrzadsze egzemplarze, bowiem odznaczają się największą zawartością kruszcu ze wszystkich innych. Biżuteria tego typu to w zasadzie czyste złoto pozbawione jakichkolwiek domieszek zawierające 99,9% kruszcu. W urzędzie probierczym oznacza się ją jako 999.

Idąc dalej, możemy spotkać się ze złotem próby 1 (960 – 96,0% zawartości złota), 2 (750 – 75,0%), 3 (585 – 58,5%), 4 (500 – 50,0%), 5 (375 – 37,5%) i 6 (333 – 33,3%). Łatwo dostrzec tu związek między numerycznym oznaczeniem próby a jej wartością procentową. Do najpopularniejszych wariantów należy z pewnością biżuteria próby 585 oraz 333. Pierwsza odznacza się przede wszystkim dużą wytrzymałością i odpornością na przetarcia, zarysowania czy wgniecenia. Druga jest na tyle powszechna, że posiada atrakcyjną dla miłośników precjozów cenę.

Próba złota 900 i nie tylko – atrakcyjne ceny bez względu na stan biżuterii

Sprawdzając wartość biżuterii, należy mieć jednak świadomość, że wymienione wyżej rodzaje prób to nie jedyne, z jakimi można się spotkać, bowiem istnieją również warianty pośrednie, takie jak chociażby 900, 916 czy 417. W pierwszym przypadku zawartość surowca będzie oczywiście wynosić równo 90%, co oznacza, że wyrób tej próby jest niemal tak samo cenny, jak 999.

W związku z tym nawet posiadacze starszej, a być może i uszkodzonej, biżuterii wciąż mają szansę naprawdę dużo na niej zyskać, jeśli zawartość kruszcu jest odpowiednio duża. Cena złomu złota próby 900 będzie z pewnością wysoka, dlatego warto wziąć pod uwagę również wiekowe nieużywane już kosztowności jako wartościowy przedmiot sprzedaży. W skupie każdy wyrób ze złota, srebra, platyny czy palladu może mieć zaskakująco dużą wartość.

Jak samemu sprawdzić próbę złotej biżuterii?

Numer próby, w jakiej wykonana została biżuteria, wybijany jest na powierzchni każdego wyrobu, jaki przeszedł przez badania na stole probierczym. Wystarczy dobrze się jej przyjrzeć najlepiej przy użyciu szkła powiększającego. Aktualne ceny surowca znajdziemy między innymi na stronach internetowych skupów złotej biżuterii. Oczywiście, szczegółowa wycena możliwa będzie jedynie na miejscu u specjalisty, który dodatkowo zważy przedmiot oraz przeanalizuje jego skład przy pomocy spektrometru. Jednak samodzielna weryfikacja próby da nam ogólny obraz, który może stać się zachętą do tego, by udać się z niepotrzebnymi precjozami do skupu i sfinalizować sprzedaż.

Każdy posiadacz cennej biżuterii powinien znać jej wartość i liczyć się z tym, jak wartościowy przedmiot posiada w domu lub nosi jako ozdobę na ciele. Właściwa wycena kolczyków, naszyjników czy pierścionków pomoże nam uzmysłowić sobie, czym tak naprawdę dysponujemy. Co więcej, możemy zacząć inaczej patrzeć na starszą lub uszkodzoną biżuterię, którą mamy od lat, a o której być może już zapomnieliśmy. W takiej sytuacji wizyta w skupie może okazać się znakomitą okazją do szybkiego wzbogacenia się.