Skup złota inwestycyjnego – jak i gdzie najkorzystniej sprzedać złoto inwestycyjne?

Złoto lokacyjne to kruszec w fizycznej postaci, który nabywany jest w celach inwestycyjnych. W przeciwieństwie do walut papierowych, nie poddaje się inflacji. Jego wartość, podobnie jak srebra czy platyny, utrzymuje się na stabilnym poziomie, a w sytuacjach niepewności geopolitycznej rośnie. Coraz częściej inwestorzy, chcąc zabezpieczyć swój kapitał, decydują się na działania dywersyfikacyjne z udziałem tego metalu. Popularność surowca łączy się z szeroką dostępnością – złoto można kupić m.in. w punktach stacjonarnych, sklepach internetowych, mennicach czy lombardach. Najpopularniejsze są dwie jego formy: monety bulionowe i sztabki. Ich emisją zajmują się prywatne i państwowe mennice. Produkty te można kupić w różnych wariantach – dzięki temu osoby dysponujące niewielkim kapitałem też mogą spróbować swoich sił na rynku finansowym. W poniższym artykule doradzimy, gdzie i jak sprzedać złoto inwestycyjne, by wyjść na tym jak najlepiej.

Gdzie dokonać skupu złota inwestycyjnego?

Jak już wspomnieliśmy, każdy, kto rozważa zakup lub sprzedaż metali, posiada wiele opcji, które się od siebie różnią. Często inwestorzy decydując o wyborze miejsca, mając na uwadze czas – zależy im na tym, by szybko spieniężyć metale szlachetne. Wybierają oni punkty skupu złota, takie jak jubiler, lombard czy kantor, jednak należy pamiętać, że tego typu miejsca oferują produkty z wysoką marżą. Zdecydowanie najbardziej rekomendowaną opcją jest kupno i sprzedaż u licencjonowanych dystrybutorów. W przeciwieństwie do lombardów, firmy świadczące usługi zwracają większą uwagę na to, by Klient został poinformowany o czynnikach wpływających na wycenę, takich jak np. czystość próby czy waga produktu. Popularność zyskują internetowe platformy, które skupują i sprzedają metale szlachetne. To wygodna opcja, zważając na to, że takie transakcje odbywają się bez wychodzenia z domu.

Skup złota inwestycyjnego – w jaki sposób podejść do inwestycji?

O czym warto pamiętać, decydując się na inwestowanie w złoto? Przede wszystkim zakup tego metalu najczęściej rozpatrywany jest jako długoterminowa forma lokowania kapitału. Choć kurs złota ulega częstym wahaniom w krótkim okresie, tak spadki i wzrosty w dłuższym horyzoncie czasowym nie wpływają na wartość rynkową kruszca. Z powodu względnie stabilnej pozycji surowca i niewielkiej stopy zwrotu, o złocie mówi się przede wszystkim w kontekście dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Warto rozłożyć ryzyko i równocześnie inwestować w różne aktywa – w ten sposób możliwe będzie zabezpieczenie kapitału. Chcąc zyskać jak najwięcej na kupnie i sprzedaży złota, należy monitorować notowania na rynku. Inwestor powinien pamiętać, że zakup metali opłaca się najbardziej, gdy cena jest niska, a sprzedaż, gdy wartość jest wysoka.

O czym powinny pamiętać osoby zainteresowane skupem złota inwestycyjnego?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi inwestorami, czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę, warto ostrożnie podchodzić do zakupu. Śledząc oferty w internecie łatwo natkniemy się na sprzedawców, którzy wykorzystują naiwność osób niezaznajomionych z tematem skupu złota inwestycyjnego i wystawiają produkty po zawyżonej cenie. Aby uniknąć rozczarowania, eksperci zalecają korzystanie z wyszukiwarek internetowych – dzięki nim łatwo jest porównać koszt potencjalnej transakcji w różnych punktach. Niezwykle ważnym czynnikiem podczas zakupu sztabek czy monet, jest akredytacja LBMA – certyfikat ten stanowi potwierdzenie jakości danego produktu inwestycyjnego. Jest to dowód wiarygodności producenta, co z całą pewnością ułatwi nabywcy odsprzedaż aktywa w przyszłości.