Jakie czynniki wpływają na bieżące ceny złota?

Wartość biżuterii warunkowana jest nie tylko samą jakością wyrobu. Jubiler podczas wyceny bierze pod uwagę zarówno próbę, jak i kryteria ekonomiczne, o których nie każdy posiadacz cennych kosztowności może mieć pojęcie. Przed złożeniem wizyty w skupie złota, dobrze jest zasięgnąć kilku podstawowych informacji na temat tego, w jaki sposób określana jest wartość biżuterii oraz co wpływa na bieżącą cenę kruszcu na rynku.

Skup metali szlachetnych – co jest brane pod uwagę przy wycenie?

Biżuteria sprzedawana w skupie trafia do jubilera, który ją przetapia, zyskując cenny materiał do produkcji kolejnych wyrobów. Można powiedzieć, że taka praktyka stanowi swego rodzaju recykling. Z racji dość skomplikowanego procesu obróbki, cena za przekazane kosztowności zawsze będzie nieco obniżona w stosunku do rzeczywistej wartości przedmiotu. Wiąże się to z czasem i energią, jakie trzeba poświęcić na przetopienie kruszcu. Od razu należy jednak zaznaczyć, że marża w skupach złota nie jest wysoka. Zazwyczaj różnica między ceną zakupu a sprzedaży kosztowności u jubilera wynosi od 5 do 10%.

Inna sprawa to oczywiście próba złota, a więc jego pełna zawartość w całym stopie. Im jest go więcej, tym lepsza cena zostanie zaoferowana. Przed wizytą w skupie metali szlachetnych, warto upewnić się co do ilości surowca, aby już na wstępie mieć świadomość przybliżonej wartości wyrobu. Oczywiście, precyzyjna wycena nie zależy wyłącznie od próby czy marży. W grę wchodzą również bardziej zawiłe kwestie ekonomiczne.

Co prawa, znajomość giełdy zalecana jest przede wszystkim osobom posiadającym aktywa w złocie, jednak jeśli właściciel biżuterii dysponuje naprawdę wartościowym egzemplarzem i zależy mu na najwyższej możliwej cenie, powinien wiedzieć, jak prezentują się bieżące kursy tego surowca oraz w jaki sposób je monitorować. W przypadku tego rodzaju kruszcu warto niekiedy wstrzymać się z finalizacją transakcji na jakiś czas, aby zysk był jeszcze większy w przyszłości.

Ceny metali szlachetnych – sytuacja na giełdach i kurs dolara

Realny wpływ na wartość złota, zarówno formie biżuterii, jak i aktywów, mają światowe giełdy, w szczególności brytyjskie. W stolicy Wielkiej Brytanii działa Londyńska Giełda Metali (London Metal Exchange – LME) skupiająca się na rynkowym obrocie surowców. Z kolei funkcję nadzorczą nad stanem ich jakości i cen pełni Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców (ang. LBMA), które również podaje oficjalny kurs złota dwa razy dziennie. Instytucja ta ściśle współpracuje z największymi bankami oraz organizacjami holdingowymi, takimi jak Bank of China, JP Morgan czy Goldman Sachs.

Jeśli próba złota jest szczególnie wysoka, jego posiadacz powinien zwrócić uwagę na sytuację na giełdzie metali, a najlepiej zasięgnąć opinii fachowca, który doradzi mu, w którym momencie najkorzystniej będzie udać się do skupu. Oczywiście, cena skupowanej biżuterii zawsze będzie niższa w stosunku do tego, co widnieje na ekranach giełdowych, jednak kurs surowca zawsze stanowi bazę dla oferty, jaką można otrzymać od jubilera.

Z ceną złota bezpośrednio związana jest kondycja dolara amerykańskiego. Pomiędzy surowcem a tą walutą istnieje silny związek, bowiem im niższy kurs USD, tym wyższa cena kruszcu, dlatego warto dodatkowo monitorować stan waluty i porównywać go z aktualną wartością złota.

Wycena metali szlachetnych – co jeszcze jest brane pod uwagę w skupie?

Dla jubilera przyjmującego biżuterię do skupu istotna jest również łączna waga wyrobów. Naturalnie, im większy ciężar, tym wyższa cena, dlatego okazję do dużego zarobku mają szczególnie posiadacze większej ilości przedmiotów wykonanych ze złota, srebra czy palladu. Skupy biżuterii grupują ceny według kilku przedziałów wagowych. W zależności od oferty danej firmy, będą się one nieco od siebie różniły.

W wielu przypadkach spotkać się można z cenami za towar o wadze do 150 g, pomiędzy 150 a 500 g oraz powyżej 500 g. Na stronach internetowych firm rozpisane są tabele obrazujące aktualną wartość każdego surowca w zależności od próby oraz masy, dlatego potencjalny sprzedawca może dokonać wstępnej wyceny swoich kosztowności bez wychodzenia z domu.

Ceny biżuterii, w szczególności tej wykonanej ze złota, determinują również aktualne stopy procentowe – im niższe tym większy popyt na złoto. Oprócz tego, ogromne znaczenie ma sytuacja społeczno-polityczna na świecie. Historia nieraz pokazała, że podczas poważniejszych kryzysów gospodarczych czy ekonomicznych oraz konfliktów zbrojnych kursy walut drastycznie spadają przy jednoczesnym wzroście wartości złota. Warto o tym pamiętać, chcąc spieniężyć swoje kosztowności.

Jak widać, biżuteria może stanowić cenne źródło inwestycyjne, dlatego jej sprzedaż w skupie powinna być przemyślanym działaniem. Warto sfinalizować transakcję w odpowiednim momencie, gdy sytuacja na giełdzie stworzy najlepsze ku temu warunki. Nie bez znaczenia pozostaje również oferta firm skupujących biżuterię. Mowa tu przede wszystkim o marży, jaką stosuje dane przedsiębiorstwo. Zanim więc właściciel podejmie ostateczną decyzję o sprzedaży kosztowności, powinien dobrze rozeznać się w bieżącej sytuacji na rynku.