Czy można samodzielnie przeprowadzić badanie próby złota?

Posiadane kosztowności wykonane ze złota są w wielu przypadkach zapomnianymi pamiątkami po poprzednich pokoleniach, lub prezentami otrzymanymi od bliskich. Pochodzenie tego typu biżuterii często nie jest znane posiadaczom, dlatego planując sprzedaż obecnych w zakamarkach szuflad metali szlachetnych, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak są cenne. Badanie próby złota przeprowadzone w domowych warunkach nie da takich rezultatów, jak te, które oferują profesjonaliści, jednak pozwala na określenie czy procentowy udział tego metalu jest wysoki, czy niski. Może to zachęcić do sprzedania posiadanej biżuterii, starych monet czy sztabek.

Utrzymywanie złotej biżuterii w czystości

Naszyjniki, wisiorki, bransoletki czy kolczyki wykonane ze złota wysokiej próby przez dłuższy czas charakteryzują się zadbanym wyglądem. Wyższy udział procentowy tego metalu szlachetnego sprawia, że biżuteria jest odporniejsza na przebarwienia. Powierzchnia o delikatnym połysku, nawet w przypadku starszych elementów biżuteryjnych może określać ich wysoką próbę. Ładnie prezentujące się złote ozdoby wielokrotnie zaskakują tym, z jakich kruszców zostały wykonane, dlatego warto zorientować się o ich faktycznej wartości. Kupując biżuterię, zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi jej cechy probierczej, pozwala określić również wytrzymałość ozdób. Znajomość rodzajów oznaczeń może pomóc w późniejszej ocenie czy dany produkt jest wart swojej ceny.

Czy każda biżuteria posiada cechę probierczą?

Metale szlachetne badane pod kątem udziału procentowego danego kruszcu mają nadawaną cechę probierczą, która udowadnia wartość danego produktu. Nie w każdym kraju jest to wymóg, dlatego kupowanie biżuterii za granicą może wiązać się z niepewnością co do jej jakości. Precjoza nabyte w miejscach posiadających obowiązek nakładania cechy probierczej, to najlepszy sposób na uniknięcie podróbek. Każdy element biżuteryjny poddany badaniu w skupie metali szlachetnych zostaje opisany w promilach w systemie metrycznym lub w karatach w systemie karatowym, w zależności od kraju. Dzięki takiemu oznaczeniu właściciel kosztowności może dowiedzieć się, co tak właściwie ma w swojej kolekcji i czy jest to warte sprzedaży. Usługi oferowane przez specjalistów są nieocenioną pomocą w wielu sytuacjach.

Co robić jeżeli planuje się sprzedać złote kosztowności?

W przypadku podjęcia próby o sprzedaży posiadanych precjozów należy zorientować się, jaka jest ich wartość. Profesjonalna analiza złota oraz innych metali szlachetnych jest na to najlepszym sposobem, znacznie skuteczniejszym niż metody domowe, wykorzystujące zbadanie gęstości biżuterii lub przyłożenie do niej magnesu. Znalezione stare ozdoby bez nieestetycznych przebarwień mogą okazać się cenną pamiątką, dlatego warto sprawdzić ich próbę. W miejscach specjalizujących się w badaniu metali szlachetnych otrzymuje się profesjonalną pomoc w kwestii zbadania jakości każdego produktu. Zarówno złote i srebrne kosztowności, jak i te wykonane z palladu lub platyny są wiele warte, dlatego jeżeli planuje się sprzedaż posiadanych drobiazgów, poznanie ich dokładnego składu jest pierwszym krokiem do szybkiego wzbogacenia się.

Zaawansowane badanie złota

W siedzibach skupu metali szlachetnych przeprowadzana jest analiza ich składu za pomocą specjalistycznych sprzętów oraz profesjonalnych technik. Spektrometry w rękach jubilerów są jednym z najlepszych sposobów na szybkie sprawdzenie autentyczności biżuterii. Następnie za pomocą zbadania składu danej kosztowności ocenia się, jaka jest jej faktyczna wartość. Badanie złota pozwala posiadaczom starych pamiątek lub prezentów z nieznanego źródła, dowiedzieć się czegoś więcej o danych przedmiotach. Może im to pomóc w podjęciu decyzji o sprzedaży obecnych w kolekcji precjozów, które mogą okazać się warte więcej, niż się wydawało. Korzystanie z profesjonalnej pomocy w miejscach takich jak skup metali szlachetnych jest najlepszym sposobem na poznanie historii biżuterii, wielokrotnie zalegającej na dnie szafek.