Na czym polega analiza metali szlachetnych?

Zakup złota uznawany jest za jedną z bezpieczniejszych form lokowania kapitału własnego. Zdaniem ekspertów surowiec ten stanowi skuteczne zabezpieczenie przed inflacją. Często wybierane jest przez przedsiębiorców, którym zależy na dywersyfikacji portfela finansowego. Co ważne, metal ten może zostać wykorzystany także do średnio- i długoterminowych inwestycji. Występuje głównie w dwóch formach – sztabek oraz monet bulionowych, przy czym wartość tych aktywów jest wyceniana na podstawie zawartego kruszcu. Z tego powodu osoby planujące transakcję powinny upewnić się co do jego stanu. Aby być pewnym wartości metalu, warto zdecydować się na analizę złota. Do określenia próby metalu szlachetnego stosuje się odpowiednie metody badawcze, które mogą wymagać zastosowania technik laboratoryjnych. W poniższym artykule postaramy się omówić kilka zasadniczych sposobów na dokonanie badania.

Badanie złota przy pomocy kamienia probierczego

Do badania próby metalu wykorzystać można kamień probierczy. To metoda nieniszcząca, która jest stosowana przez specjalistów do określania autentyczności surowca. Tego typu badanie złota polega na porównaniu dwóch narysów wykonanych na powierzchni kamienia probierczego – jeden należy wykonać z badanego stopu, drugi natomiast przy pomocy wcześniej przygotowanej iglicy. Następnie należy zakroplić linie za pomocą specjalnej cieczy probierczej, która spowoduje ich zabarwienie. W dalszej kolejności należy porównać je ze sobą – w ten sposób specjaliści są w stanie określić autentyczność analizowanego metalu. Badanie próby przy pomocy kamienia probierczego nie jest łatwe, gdyż wymaga umiejętności rozróżniania kolorów stopów. Osoba decydująca się na tego typu analizę powinna zwrócić szczególną wagą na czynniki takie jak oświetlenie stanowiska pracy, jakość kamienia, a także wielkość materiału, który podlega analizie.

Analiza metali szlachetnych za pomocą spektrometru XRF

Dzięki rozwojowi technologii możliwym stało się wykorzystanie w praktyce elektronarzędzi, które zwiększają precyzję badania metali szlachetnych, Spektrometry to urządzenia służące do analizy składu chemicznego kruszców. Dzięki przyrządom można przeprowadzić analizę poprzez badanie widma odpowiadającego określonemu rodzajowi promieniowania – w tym celu wykorzystują one właściwości fluorescencji rentgenowskiej. Główną zaletą tych urządzeń jest szybkość działania – dokonują one złożonej pomiarowej analizy metali szlachetnych w niedługim czasie, dzięki czemu użytkownik może szybko uzyskać dokładne wyniki. Technologia ta znajduje zastosowanie w różnych miejscach, m.in. w laboratoriach, czy też w punktach wyspecjalizowanych w sprzedaży złota. Współcześnie uznaje się ten sprzęt za nieodzowne narzędzie kontroli jakości metali szlachetnych.

Nieinwazyjne i inwazyjne metody analizy złota

Warto zaznaczyć, że zarówno wykorzystanie kamienia probierczego, jak i spektrometru XRF to metody nieinwazyjne – nie wpłyną one na stan, w którym znajduje się badany materiał. Niektóre skupy stosują rozwiązania inwazyjne – jednym z nich jest tzw. kupelacja polegająca na usunięciu z próbki stopu wszystkich jego składników poza złotem. Chcąc wyłącznie sprawdzić stan, w którym znajduje się metal, nie naruszając jego struktury, warto zastanowić się nad miejscem, w którym dokonuje się badania nieinwazyjne. Jako Skup-Zlota.net jesteśmy w stanie dokonać dokładnej analizy metali szlachetnych za pomocą spektrometru XRF. Dla osób zainteresowanych usługami oferujemy także możliwość przetopienia materiału i dokonania wyceny produktu.