Skup złota inwestycyjnego – gdzie opłaca się sprzedać kapitał?

Środki inwestycyjne, jakimi są surowce, można sprzedać w wielu miejscach, nie tylko w skupach zajmujących się wyłącznie tego typu aktywami. Inwestorzy mogą spieniężyć swój kapitał również w lombardzie oraz prywatnie, sprzedając go wybranej osobie. Właściwy wybór zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, czas czy chociażby możliwość uzyskania odpowiednio satysfakcjonującej kwoty od konkretnego kupca. Jak wygląda sprzedaż złota inwestycyjnego w poszczególnych przypadkach i o czym należy pamiętać wybierając stronę do transakcji?

Skup złota w lombardzie – na co może liczyć inwestor?

Na pierwszy rzut oka lombard może wydawać się jedną z lepszych opcji na sprzedaż produktów inwestycyjnych czy kosztowności przede wszystkim dlatego, iż tego typu punktów jest mnóstwo na terenie dużych i mniejszych polskich miast. Ponadto wiele z nich przyjmuje złoto w każdej fizycznej postaci, zatem sprzedaż nie powinna stanowić problemu. Czy jednak jest ona opłacalna?
Niestety, ceny oferowane za skup złota w lombardach nie mogą nawet równać się z rzeczywistą wartością surowca na rynku światowym, bowiem są one zaniżane niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent. Z czego to wynika?

Powodem jest specyfika działalności samych lombardów. Udzielając pożyczek pod zastaw, również złotych kosztowności i produktów inwestycyjnych, właściciel musi liczyć się z tym, że zadłużony klient może nigdy nie zwrócić długu za zastawiony przedmiot. W związku z tym, aby chronić swoje interesy, zmuszony jest skupować tego typu towary po zaniżonej cenie. Do tego oczywiście dochodzi również marża. Mimo to wielu klientów korzysta z lombardów ze względu na ich dużą dostępność i szybkość transakcji, jednak mając do spieniężenia biżuterię czy złoto inwestycyjne, warto poszukać innego źródła sprzedaży.

Wystawienie złota inwestycyjnego na aukcji – czy to na pewno dobry pomysł?

Niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne wystawienie swoich aktywów na aukcji w oczekiwaniu na prywatnego klienta. W takim wypadku muszą sami ustalić cenę, co wymaga dobrej znajomości rynku, a także cierpliwości. Adekwatny do oferty kurs złota na giełdzie może się diametralnie zmienić w okresie trwania aukcji. Jeśli wzrośnie, wówczas inwestor sprzeda produkt po zaniżonej cenie, a tym samym straci. Jeżeli natomiast wartość kruszcu w tym czasie spadnie, żaden kupiec nie zainteresuje się tą ofertą, bowiem wtedy nie będzie ona już opłacalna.

Przy wystawianiu aktywów na aukcji stanowczo odradza się licytację i rozpoczynanie jej od minimalnej kwoty. W przypadku produktu, jakim jest złoto inwestycyjne takie rozwiązanie po prostu nie ma sensu, bowiem potencjalni kupcy mogą w pewnym momencie przewyższyć cenę rynkową. Poza tym, znowuż, w okresie trwania licytacji kurs może ulec zmianie. Plusem indywidualnej sprzedaży złota jest jednak brak prowizji za marżę oraz inne „potrącenia” ustalane przez przedsiębiorstwa. Decydując się na prywatną sprzedaż, zdecydowanie warto poszukać konkretnego kupca, z którym będzie można dokonać bezpośredniej transakcji w cenie zgodnej z rynkową.

Skup złota u sprawdzonego dystrybutora – dlaczego warto?

Z całą pewnością transakcja sprzedaży złota w skupach to bezpieczne i szybkie rozwiązanie. Specjaliści obracający metalami szlachetnymi precyzyjnie oceniają wartość każdego produktu i proponują uczciwą cenę adekwatną do aktualnego kursu. Oczywiście, w grę wchodzi marża, jednak w profesjonalnym skupie złota inwestycyjnego cena, jaka zostanie zaoferowana inwestorowi i tak będzie atrakcyjniejsza, niż ma to miejsce chociażby w przypadku lombardów. Wiele tego typu punktów oferuje zarówno sprzedaż online, jak i stacjonarną, zatem możliwa jest również bezpośrednia konsultacja z ekspertem na miejscu.

Na korzyść skupów przemawia również fakt, że przyjmują one nie tylko produkty inwestycyjne, ale również biżuterię, nawet uszkodzoną. Dla kupującego liczy się bowiem nie jakość wyrobów, lecz ich zawartość, a więc metale szlachetne oraz ich ilość, jaka zostanie wydobyta podczas przetopu. Jeśli więc sprzedający ma na stanie zniszczone kosztowności lub nawet złom zawierający w składzie surowiec, warto rozważyć wizytę i korzystnie spieniężyć posiadane dobra. Skupy zawsze posiadają aktualne dane na temat cen, zatem klient dowie się od ręki, jaką kwotę otrzyma. W przypadku biżuterii cennik jest ściśle powiązany z wagą określonych produktów, zatem im cięższy przedmiot lub im jest ich więcej, tym lepiej dla sprzedającego.

Oczywiście, trzeba pamiętać, że skupy to nie tylko punkty przyjmujące złoto. W tego typu miejscach klient spienięży również wyroby ze srebra, platyny i palladu. Na stronach internetowych poszczególnych firm zamieszczone są aktualne ceny każdego z wyrobów. Dotyczy to zarówno produktów inwestycyjnych, takich jak monety czy sztabki, jak i rozmaitej biżuterii, która przed wyceną jest ważona i dokładnie badana. Skup może więc stanowić okazję nie tylko do zysku ze zgromadzonych inwestycji, lecz również szybkiego zastrzyku gotówki, gdy klient chce pozbyć się zbędnych kosztowności, za które mógłby otrzymać stosowną sumę.