Proces wydobywczy złota i metody jego analizy

Widok pięknej złotej biżuterii w sklepach czy skupach nie byłby możliwy, gdyby nie dostęp do bogactwa tego kruszcu. Powstanie złota wiąże się z wieloma procesami, dzięki którym ostatecznie staje się ono pięknym dodatkiem do wielu kreacji. Ten metal szlachetny cały czas cieszy się zainteresowaniem, jednak nie każdy wie, w jaki sposób jest on wydobywany. Późniejsze analizy i badania prób tego kruszcu udowadniają tylko, że bez niego nie byłoby możliwe wykonanie znakomitej biżuterii. W jaki sposób powstaje złoto i jak wygląda proces jego analizy?

Skąd się bierze złoto?

Wydobycie tego kruszcu od wielu lat przeprowadzane jest niezmiennie tą samą metodą. Współcześnie uzyskaniem złota zajmuje się ponad 90 krajów, a największym wydobywcą są Chiny. Większa część tego kruszcu pozyskiwana jest z pęknięć skał, w których znajdują się skupiska złota lub innych metali. Często proces ten jest wymagający i niebezpieczny, gdyż wymaga użycia specjalnych wierteł czy materiałów wybuchowych. Złoto w swojej naturalnej postaci jest zazwyczaj wymieszane m.in. ze srebrem czy innymi metalami, wobec czego tak istotne jest jego dokładne przetworzenie w celu uzyskania jak najczystszej postaci. Dlatego właśnie u jubilerów czy w skupach wykonuje się badanie próby złota, by dokładnie sprawdzić, jaka część tego metalu znajduje się w konkretnym wyrobie. Dzięki temu określa się jego wartość oraz ustala cenę.

Dlaczego złoto jest cenne?

Ten metal szlachetny jest niezwykle wartościowy. Wynika to z trudności w procesie jego wydobycia czy oczyszczania oraz obróbki. Istotną kwestią podnoszącą wartość złota jest fakt, że nie da się go sztucznie wyprodukować czy w krótkim czasie zwiększyć jego ilości na rynku. Poprzez to jego podaż utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie, a sam metal jest odporny na inflację. Złoto stanowi także uniwersalną walutę, która z biegiem lat nie traci na wartości. To czyni je bardzo atrakcyjnym oraz pożądanym przez wielu inwestorów i nie tylko. Kruszec ten cechuje się również trwałością i nie ulega korozji. Dzięki swojej plastyczności i ciągliwości pozwala branży jubilerskiej na rozbudowaną obróbkę.

Złoto a tombak – jak odróżnić?

Współcześnie produkowanych jest wiele wyrobów złotopodobnych, do których wytworzenia wykorzystuje się tombak. Jest to stop miedzi oraz cynku, który złudnie przypomina złoto. Jest on jednak praktycznie bezwartościowy, dlatego istotne jest dokładne zweryfikowanie konkretnego wyrobu w celu upewnienia się, że jest on wykonany z prawdziwego złotego kruszcu. Do tego celu wykorzystywana jest m.in. analiza złota, która pozwala sprawdzić zawartość rzeczywistego metalu szlachetnego w danej próbie. Dodatkowym sposobem jest także przeprowadzenie badania gęstości poprzez jej obliczenie na podstawie wypartej ze szklanki wody po zanurzeniu przedmiotu. Przydatna może okazać się także próba magnesu. Prawdziwy złoty kruszec nie powinien reagować na przyciąganie. Warto więc przy zakupie biżuterii dokładnie zweryfikować konkretne produkty i uniknąć nieuczciwej transakcji.

Złoto jest niezwykle wartościowym i budzącym wiele emocji metalem. Jego wydobycie, proces obróbki, a także późniejsze weryfikowanie są niezwykle ważne i przyczyniają się do udanych transakcji. Współcześnie złoto jest cennym i pożądanym kruszcem, który wykorzystywany jest w wielu sektorach gospodarki. Stanowi ono także doskonałą inwestycję, gdyż jego skup czy sprzedaż mogą przynieść niemałe zyski. Istotne jest jednak dokładne przebadanie konkretnej próby, by poznać jego prawdziwą wartość i rozpoznać ewentualny falsyfikat.