Monety bulionowe i kolekcjonerskie – różnice

Zainteresowanie monetami rośnie z roku na rok. Wybijane są one najczęściej ze srebra i złota, jednak na rynku również można spotkać się z wariantami wyprodukowanymi z palladu i platyny. Ich emisją zajmują się mennice państwowe i prywatne. Często kupowane są przez osoby, które chcą zabezpieczyć własny kapitał, ponieważ w przeciwieństwie do pieniędzy papierowych, wartość metali szlachetnych jest stabilna. Co istotne, wiele serii posiada ograniczony nakład – wpływa to na stopniowy wzrost wartości konkretnych pozycji. Obecnie na rynku można spotkać się z wieloma różnymi egzemplarzami, które różnić się mogą m.in. wykorzystanym kruszcem, stanem zachowania czy też wzorem umieszczonym na awersie i rewersie. Monety dzielą się na bulionowe (zwane również lokacyjnymi) oraz kolekcjonerskie. Podstawowym wyróżnikiem jest ich przeznaczenie – te pierwsze wybierane są przez inwestorów, drugie zaś przyciągają uwagę kolekcjonerów. Czym charakteryzują się dane rodzaje?

Firmy zajmujące się skupem monet bulionowych

Monety bulionowe są wybijane w celach inwestycyjnych. Ich wartość opiera się przede wszystkim na zawartości kruszcu. Występują one w różnych wariantach masowych, przy czym ich waga podawana jest w uncjach, a nie w gramach. Nie posiadają ograniczonego nakładu – ich emisja zależna jest od popytu na nie. Za najbardziej rozpoznawalną monetę bulionową na świecie uznaje się Kruggeranda wytwarzanego przez Mennicę Republiki Południowej Afryki od 1967 roku. W Polsce natomiast popularnością cieszy się „Orzeł Bielik” – jego emitentem jest Narodowy Bank Polski, a jej produkcja trwa od 1995, aż do teraz. W odróżnieniu od monet kolekcjonerskich, te bulionowe należy bardziej traktować jako aktywa – wybierane są one przez ludzi, którzy chcą inwestować w surowce, a wartość pojedynczych egzemplarzy zależy od aktualnych cen danych metali szlachetnych. W Polsce istnieje wiele firm zajmujących się skupem monet bulionowych. Mogą być to m.in. sklepy internetowe czy też dealerzy zajmujący się sprzedażą metali szlachetnych.

Skup złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich – czym się sugerować podczas wyboru?

Monety kolekcjonerskie są emitowane przeważnie dla uczczenia ważnych osób lub wydarzeń. Ich wartość jest zależna nie tylko od próby, ale również od czynników takich jak znaczenie historyczne, estetyka, czy też unikatowość. Są wykonywane ze złota, srebra i innych metali, jednak w przeciwieństwie do lokacyjnych, emitenci uatrakcyjniają je poprzez charakterystyczne dodatki, takie jak np. bursztyn. Co ciekawe, wszystkie kolekcjonerskie monety, które zostały wyprodukowane przez Narodowy Bank Polski, stanowią legalny środek płatniczy na terenie Polski. Ceny mogą różnić się m.in. od popytu, stanu zachowania, czy też od rzadkości – z tego też powodu kolekcjonerom zależy na tym, by były one w idealnym stanie. Każda pojedyncza rysa jest w stanie wpłynąć na ich wycenę w przyszłości. Z tego powodu szukając firmy zajmującej się skupem złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich, warto zwrócić uwagę na renomę danego sklepu – nie każdy sprzedawca publikuje szczegółowy opis produktu. Przed podjęciem zakupu warto dokładnie się rozeznać i oprzeć decyzję np. na ocenie sklepu wystawionej przez innych Klientów.

Skup monet bulionowych i kolekcjonerskich

Niezależnie od tego, czy kupujemy monety w celach inwestycyjnych, czy też jesteśmy kolekcjonerami, którzy cenią je za wygląd lub historyczną wartość, przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie zapoznać się z opisem produktu. W Polsce funkcjonuje wiele firm ze zróżnicowaną ofertą, co pozwala na łatwe dopasowanie Klientowi egzemplarza do swoich oczekiwań. Co ważne, osoby, które planują skorzystać z usług skupu monet bulionowych i kolekcjonerskich, powinny zwrócić szczególną uwagę na to, że cena danej pozycji będzie uzależniona także od marży ustalanej przez miejsce, w którym dokonujemy transakcji. Zarówno rynek numizmatyczny, jak i inwestycyjny cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dzięki czemu branże te rozwijają się bardzo dynamicznie w ostatnich latach.