Co zamiast złota? Ceny i charakterystyka innych metali w skupie.

Wielu z nas zastanawia się nad tym, w co warto inwestować pieniądze. Coraz więcej osób decyduje się na lokowanie swoich oszczędności w złocie. W przeciwieństwie do papierowego pieniądza metal ten nie traci swojej siły nabywczej. Choć okresowo jego cena może spadać, w perspektywie długoterminowej uznaje się, że wartość złota rośnie, co związane jest m.in. ze wzrostem kosztów eksploatacji czy też ograniczonego charakteru zasobów. Ponadto dzięki powszechnej dostępności surowca każdy zainteresowany nie będzie miał problemu ze sprzedażą lub nabyciem kruszca. Jednak przeglądając ofertę skupu, można natrafić na metale, których ceny przyciągają uwagę, przy czym szczególną popularność zyskują srebro, i platyna. Podobnie jak złoto można je zakupić w postaci sztabek lub monet. Czy inne metale szlachetne stanowią dobrą formę zabezpieczenia na ciężkie czasy? W poniższym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat innych popularnych surowców.

Drugi metal po złocie – ceny srebra w skupie

Srebro to surowiec, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Metal ten przez stulecia, aż do pojawienia się banknotów, był wykorzystywany jako legalny środek płatniczy. Posiada szerokie zastosowanie nie tylko w branży jubilerskiej, ale i przemysłowej. Jest drugim, zaraz po złocie, kruszcem, który przykuwa uwagę na rynku. Czy opłaca się obecnie kupować srebrne sztabki i monety? Wszystko zależy od motywacji inwestora. Podobnie jak w przypadku złota, tutaj również zakup stanowi długoterminową formę lokowania kapitału. Sama pozycja metalu jest stabilna na światowych rynkach. Jednak srebro, w przeciwieństwie do złota, nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, co powoduje, że jest częściej wybierane przez początkujących inwestorów. Wynika to z jego dostępności – złoża tego surowca są znacznie bogatsze. Chcąc zainwestować w srebro, warto zdecydować się na zakup monet inwestycyjnych, przy czym eksperci rekomendują m.in. Wiedeńskiego Filharmonika, Krugerranda, Amerykańskiego Orła i Australijskiego Kangura. Podobnie jak w przypadku złota, ich ceny w skupie są zależne od takich czynników, jak zawartość kruszca.

Platyna w skupie jako popularny wybór wśród metali – ceny produktów

Choć większość inwestorów w dalszym ciągu preferuje złoto inwestycyjne, coraz popularniejszym wyborem staje się platyna. To jeden z najmłodszych metali szlachetnych – jego pierwsze złoża odkryto w Kolumbii w pierwszej połowie XVIII wieku. Znajduje ona zastosowanie nie tylko na rynku inwestycyjnym, ale także w wielu branżach przemysłowych, takich jak motoryzacja, medycyna czy też elektronika. Kurs platyny ulega nieprzewidywalnym zmianom, co ma związek z sytuacją geopolityczną w RPA. Tak jak złoto i srebro posiadają złoża rozproszone na całym świecie, tak platyna jest wydobywana głównie w Republice Południowej Afryki. Wewnętrzne problemy polityczne i finansowe tego kraju wpływają na koszt wydobycia metalu, co przyczynia się do niestabilności produkcji. Nie oznacza to jednak, że zakup platyny się nie opłaca. Przeciwnie, roztropne inwestowanie w platynę może przynieść zyski porównywalne do tych, które są osiągane z udziałem innych metali szlachetnych. Choć nie występuje w formie inwestycyjnej, innym popularnym metalem szlachetnym jest pallad. Cieszy się on w skupie zainteresowaniem ze względu na ceny produktów. Pallad i platyna posiadają wiele wspólnych cech, jednak nie należy mylić tych dwóch metali ze sobą.

Skup różnych metali szlachetnych – korzystne ceny na naszej stronie

Złoto od lat uznawane jest za metal o najbardziej stabilnej wartości. Nie warto jednak lekceważyć srebra i platyny, choć są nieco mniej popularne od królewskiego kruszcu. Te metale zdecydowanie są mocniej powiązane z przemysłem i gospodarką niż złoto. Ponadto platyna posiada bardzo ograniczone zasoby, co w dalszej perspektywie może przyczynić się do wzrostu wartości metali. Inwestor, chcąc zdywersyfikować swoje środki, może dokonać zakupu srebrnych lub platynowych monet, bądź sztabek w naszym sklepie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą legalnego dostawcy metali szlachetnych – Mennica Zielona.