Sprzedaż złomu i złota inwestycyjnego – czynniki wpływające na koszt zakupu

Złoto, podobnie jak większość metali szlachetnych, jest surowcem o dużej wartości ekonomicznej. Stanowi sposób na zabezpieczenie oszczędności, dzięki względnej stabilnej wartości rynkowej. Choć wielu ludzi kojarzy złoto inwestycyjne ze sztabkami i monetami, prawdą jest, że zalegające w szafie kolczyki czy naszyjniki, też mogą być przedmiotem zainteresowania na rynku. Istnieją placówki, które odkupują złom w celu przetopienia go na inne wyroby. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją określone czynniki wpływające na wartość.

Cena złomu złota a próby o różnej wartości

W wyrobach jubilerskich, takich jak naszyjniki czy kolczyki, nie stosuje się czystych metali szlachetnych. Wynika to z ich właściwości – są one miękkie i łamliwe. Z tego powodu zakłady jubilerskie decydują się na tworzenie stopów. Stosowanym parametrem na rynku jest tzw. próba. Dostarcza ona informacji o zawartości kruszca w danej mieszaninie. Choć najczęściej mówi się o próbie złota, pojęcie odnosi się również do srebra, palladu czy też platyny. Zapisuje się ją na dwa sposoby – w promilach (w systemie metrycznym) albo w karatach (w systemie karatowym). Przykładowo – stop zawierający 33% czystego metalu, można nazwać próbą 333 lub złotem 8-karatowym. Przeważnie sztabki i monety inwestycyjne mają wartość równą lub wyższą 96,6%, natomiast biżuteria dostępna w zakładach jubilerskich to 58,5% i 75,0%. Jest to jeden z czynników wpływających na koszt zakupu – im większa zawartość złota w danym wyrobie, tym wyższa jego wartość. Niezależnie od tego, jaki punkt sprzedaży wybierzemy, cena złomu złota próby 986 może być podobna. Warto jednak pamiętać, że w wycenie należy uwzględnić inne czynniki, np. marżę sprzedawcy.

Sprzedaż złomu a marża złota

W zależności od tego, jaki punkt wybierzesz, koszt zakupu produktu może być inny. Warto mieć na uwadze, że celem każdego podmiotu gospodarczego jest maksymalizacja zysku. Aby utrzymać się na rynku, przedsiębiorcy działający na rynku muszą dokładnie opracować swój kosztorys. Cena złomu złota (np. próby 916) musi być korzystna zarówno ze strony firmy, jak i potencjalnego klienta. W zależności od tego, jaki punkt wybierzesz, koszt zakupu produktu może być inny. Marża to nic innego jak stosunek zysku do ceny sprzedaży. Na rynku metali szlachetnych za najmniej opłacalne rozwiązanie w tej kategorii uważa się lombardy i kantory – te posiadają dość wysoką marżę. Aby wybrać korzystną opcję dla portfela, warto rozeznać się i zapoznać się z cennikami różnych miejsc, zarówno tych działających lokalnie, jak i internetowo. Zrobienie odpowiedniego researchu pozwoli uniknąć niekorzystnej oferty.

Cena złomu a złoto inwestycyjne – rola producenta

Na koszt zakupu sztabek lub monet inwestycyjnych wpływa wiele innych czynników. Jednym z nich jest renoma danego producenta. Za emisję produktów odpowiadają prywatne i państwowe mennice. Wiele zakładów zajmujących się produkcją (np. brytyjska The Royal Mint czy australijska The Perth Mint) zbudowało sobie silną pozycję, co sprawia, że zarówno inwestorzy, jak i kolekcjonerzy chętnie decydują się na transakcję. Szczególnie cenione są produkty inwestycyjne emitowane przez mennice, które posiadają certyfikat LBMA – jest to akredytacja przyznawana na podstawie kryteriów określonych przez Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. Niezależnie od tego, czy zależy ci na transakcji z udziałem złomu złota, czy też chcesz poznać wycenę certyfikowanej sztabki, podstawową rzeczą, o którą powinieneś zadbać, to research. Rynek złota to niezwykle złożone zagadnienie, stąd też ciężko jest uniknąć popełnienia błędu, nawet doświadczonym inwestorom.