Złote sztabki czy monety – co lepiej kupić w skupie?

Złoto w postaci fizycznej budzi zainteresowanie od stuleci. Obecnie inwestycje z jego udziałem uznaje się za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Z czego to wynika? Gdy pieniądz papierowy w czasie inflacji traci swoją siłę nabywczą, wartość złota utrzymuje się na tym samym poziomie lub rośnie. Ponadto złota, w przeciwieństwie do banknotów, nie można dodrukować. Złoża tego surowca są ograniczone, przez co można założyć, że jego cena prędzej czy później pójdzie w górę. Jednak inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z metalami szlachetnymi, mogą czuć się zagubieni. Wynika to z faktu, że rynek inwestycyjny stanowi niezwykle złożone zagadnienie, stąd też warto zwrócić dokładnie uwagę na to, jaki produkt wybieramy. Jednym z dylematów, który może się pojawić, jest to, czy lepiej ulokować swój kapitał w monetach, czy złotych sztabkach. Będąc w skupie, który z nich lepiej wybrać? Odpowiedź brzmi: to zależy od preferencji inwestora. Oba te rodzaje mają zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie poznać kluczowe różnice między nimi. W poniższym artykule postaramy się rozłożyć ten temat na czynniki pierwsze.

Złote sztabki w skupie – co warto wiedzieć?

Sztabki stanowią najbardziej kojarzoną formę inwestowania w złoto, co prawdopodobnie wynika z faktu, że ich wizerunek był konsekwentnie utrwalany w kinematografii. Choć kino akcji przyzwyczaiło nas do obrazu sztabek ważących ponad 14 kg, tak w rzeczywistości istnieje wiele wariantów wagowych emitowanych w mennicach, a te cięższe pozostają domeną światowych banków. Inwestorzy decydujący się obecnie na zakup mogą wybrać gramaturę, która im odpowiada – najmniejsze złote sztabki w skupie mają 1 gram, natomiast największe 1 kg. Stanowią one dobre rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Są tańsze, co związane jest z niższymi kosztami produkcji, zestawiając je z monetami. Wymagają od potencjalnego zainteresowanego mniejszego wkładu początkowego – najtańszą sztabkę można kupić już za ponad 300 zł. Planując zakup produktu, warto mieć na uwadze miejsce, w którym dokonuje się zakupu, ponieważ w przypadku złotych sztabek nieco trudniej o weryfikację oryginalności produktu. Fałszerze stosują wiele różnych praktyk, w tym m.in. sprzedaż zwykłych sztabek wolframu pokrytych warstwą prawdziwego złota. Warto jednak pamiętać, że dokonując transakcji u renomowanego dostawcy, takiego jak mennicazielona.com, niczym się nie trzeba przejmować.

Zakup złotych monet w skupie metali

Cenionymi przez inwestorów aktywami są również monety bulionowe. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom, takim jak hologramy czy mikro grawerunki, zdecydowanie ciężej je podrobić. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż sztabki, co jest istotne, gdy rozważamy transport produktów. Ponadto często inwestorzy wybierają je ze względu na ich walory estetyczne – wielu z nich docenia same grawerunki oraz kunszt wykonania. Znaczącym aspektem, gdy mówimy o wycenie tych aktywów, jest wartość numizmatyczna. Inwestor, kupując różne od siebie monety w skupie metali (np. Krugerranda, Amerykańskiego Orła, Liść Klonowy), może w łatwy sposób zdywersyfikować swój majątek. Warto jednak pamiętać, że monety bulionowe często zawierają wyższe marże niż sztabki. Z tego powodu warto rozeznać się z ofertami i porównać ceny produktów u różnych dostawców.

Planujesz zakup monety lub sztabki złota 100g? Wybierz Mennicę Zieloną.

Co zatem lepiej jest wybrać na początek – monetę czy sztabkę ze złota 100 g w skupie? Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji inwestora. Choć koszt zakupu sztabki będzie mniejszy, tak monety ze względu na ich numizmatyczny charakter, dają więcej możliwości. Niezależnie od tego, która forma wydaje się lepsza, warto zwrócić uwagę na renomę dostawcy. Zachęcamy do dokonywania zakupów na platformie mennicazielona.com. Jej pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie sprzedaży metali szlachetnych. Polecamy także zapoznać się ze stroną internetową, której działalność koncentruje się skupu złota i innych metali szlachetnych – skup-zlota.net.