Rodzaje prób złota w skupie złota

Złoto od setek lat kojarzy się z luksusem, elegancją i prestiżem. Jest to metal szlachetny, który wykorzystuje się przy produkcji biżuterii i zdobień. Wydobywa się go na całym świecie z głębokich pokładów, przy czym najbardziej znanymi złożami są te, które znajdują się w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwiastek chemiczny naturalnie pojawia się w różnych formach, takich jak płytki lub bryłki. Podobnie jak srebro, złoto jest kruszcem miękkim. Z tego powodu jubilerzy nie sprzedają go w czystej postaci, a zamiast tego łączą królewski metal z innymi. Dzięki temu wyroby nie tylko lepiej się prezentują na sklepowych półkach, lecz także mają większą wytrzymałość mechaniczną. Co istotne, każdy, kto planuje zaopatrzyć się w złoto najwyższej jakości, powinien zapoznać się z terminami, które charakteryzują rynek metali szlachetnych. Jednym z pojęć, które zostało wprowadzone w celu standaryzacji wyrobów, jest tzw. próba złota. Czym dokładnie jest i jakie rodzaje prób złota istnieją? Lektura poniższego artykułu pozwoli lepiej poznać to zagadnienie.

Czym są próby złota i jakie są ich rodzaje?

Próba złota to termin używany do określenia zawartości czystego kruszcu w danym stopie. Przyjmuje postać wartości wyrażonej w częściach tysięcznych lub w karatach. Warto pamiętać, że proporcje metali zawartych wewnątrz stopu wpływają na właściwości wyrobu. Co to oznacza w praktyce? Im wyższa próba, tym złoto zdecydowanie łatwiej się niszczy, natomiast im niższa, tym metal jest twardszy, lecz szybciej pokrywa się śniedzą. W Polsce najczęściej kupuje się: 333 (czyli złoto 8-karatowe), 585 (14-karatowe) oraz 750 (18-karatowe). Próba wpływa także na wycenę metalu szlachetnego – im więcej złota zawiera dany stop, tym wyższy będzie koszt zakupu. Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, wszystkie sprzedawane wyroby wykonywane z metali szlachetnych, muszą posiadać specjalne oznaczenie wykonywane przez Urząd Probierczy. Zarówno producenci biżuterii, jak i firmy działające w sektorze metali to podmioty, które są zobligowane do informowania swoich klientów o wykorzystanych do produkcji próbach złota. Jakie informacje są potrzebne w przypadku produktów inwestycyjnych? Monety i sztabki przede wszystkim powinny posiadać oznaczenie wskazujące na masę wyrobu.

Rodzaje złota – białe, różowe, czerwone złoto

W jaki sposób stworzyć złoto określonej próby? Wpierw należy stopić bazę, czyli czyste złoto, a następnie wymieszać ją z innymi wcześniej wybranymi kruszcami. Najczęściej stosowanymi w branży jubilerskiej domieszkami są cynk, miedź, pallad, nikiel, srebro oraz platyna. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy zadbać o warunki, w których przeprowadzany jest proces, a także precyzyjne określenie proporcji. Warto pamiętać, że w skupach i zakładach jubilerskich można zaopatrzyć się w różne kolory złota. Producenci biżuterii, łącząc królewski metal z odpowiednimi kruszcami, wytwarzają wyroby o różnych barwach, czego przykładem może być białe złoto (tzw. złoto palladowe). Jest ono wytwarzane poprzez połączenie złota z niklem i palladem. Klienci, którzy planują zakup pierścionka lub kolczyków, mają szeroki wybór – biżuterię można wyprodukować z białego, różowego, czarnego, czerwonego czy też niebieskiego złota. Co istotne, chcąc oznaczyć wartość innych rodzajów złota, również korzysta się z karatów i części tysięcznych.

Rodzaje prób złota – o czym warto pamiętać?

O czym jeszcze powinna pamiętać osoba, która planuje nabycie biżuterii? Do zakupu kompletu kolczyków czy naszyjnika należy podejść rozważnie. Warto mieć na uwadze indywidualne preferencje partnera lub partnerki i np. uprzednio skontaktować z rodziną. Na półkach sklepowych istnieje wiele różnych wyrobów, które różnią się ilością i rodzajem zawartych metali. Dlaczego jest to tak ważne, aby poświęcić czas na rozeznanie się? Może się okazać, że osoba, której został wręczony prezent ma uczulenie na określony pierwiastek wchodzący w skład stopu. Przypadłością występującą powszechnie w krajach wysoko rozwiniętych jest chociażby uczulenie na nikiel. W celu dokonania satysfakcjonujących zakupów zachęcamy do skorzystania z platformy mennicazielona.com. Polecamy także zapoznać się z działalnością strony internetowej – skup-zlota.net.