Skup złota inwestycyjnego dla początkujących

Złoto od wielu pokoleń traktowane jest jako dobra lokata kapitału. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed inflacją, ponieważ kruszec ten rośnie w cenę, wraz ze spadkiem wartości pieniądza papierowego. Kolejną zaletą takiej inwestycji jest fakt, że możemy go wymienić na gotówkę praktycznie w każdym miejscu na świecie. To stabilny surowiec, który warto dodać do swojego portfela inwestycyjnego. W tym artykule przybliżymy nieco tę kwestię.

Skup złota inwestycyjnego – od czego zacząć?

Należy rozróżnić złoto inwestycyjne od tego wykorzystywanego w innych celach, na przykład jubilerskich. Artykuł 121 ustawy o podatku od towarów i usług, mówi o sztabkach lub płytkach o próbie co najmniej 995-tysięcznych oraz papierach wartościowych, a także monetach, o próbie co najmniej 900-tysięcznych. Znaczy to tyle, że 100-gramowa sztabka zawiera 99,5% czystego kruszcu, a w przypadku monet jest to 90%. Warunkiem jest jednak to, że musiały zostać wybite po 1800 roku i być w przeszłości lub obecnie środkiem płatniczym w danym kraju. Ich cena detaliczna nie powinna przekraczać wartości rynkowej złota zawartego w monecie o więcej niż 80%.

Skup złota inwestycyjnego, a jego cena

Jeśli planujemy zakup złota, należy w pierwszej kolejności określić, ile jesteśmy w stanie zainwestować i ustalić oczekiwaną stopę zwrotu oraz ryzyko, jakim ma być ona obarczona. Warto pamiętać, że skup złota inwestycyjnego niekoniecznie wymaga dużych nakładów finansowych. Cena monety czy sztabki rozpoczyna się już od kilkuset złotych. Początkujący inwestor może nabyć produkt o mniejszej gramaturze. W tym względzie dobrym pomysłem jest też kupno monet bulionowych, które są nieco droższe od sztabek o tej samej masie, ale łatwiejsze do zweryfikowania. Trzeba jednak pamiętać, że im mniejszą sztabkę się kupuje, tym więcej się płaci za każdy gram kruszcu. Wartość złota określa się przede wszystkim na podstawie systemu fixingu, nadzorowanego przez LBMA, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. Sama pozycja złota zależy od wielu czynników ekonomicznych, takich jak prawo popytu i podaży, sytuacja geopolityczna na świecie, czy też kurs dolara amerykańskiego. Duży wpływ na cenę złota ma także polityka banków centralnych.

Miejsca skupu i sprzedaży złota inwestycyjnego

Istnieje wiele sposobów na nabycie lub odsprzedanie złota. Jednym z wyborów mogą być oddziały Narodowego Banku Polskiego. Możemy też udać się do Mennicy Polskiej, będącej jedynym na polskim rynku producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez NBP, ale ceny często są z dużą marżą, a skup prowadzony jedynie w Warszawie. Niektórzy zdają się na jubilerów, złotników lub nawet odwiedzają lombard. Skup złota powinien jednak odbywać się u licencjonowanych pośredników ze względu na oferowane przez nich rzetelne informacje dotyczące wyceny i właściwości produktu, takich jak waga oraz czystość próby. Mennica Zielona prowadzi sprzedaż wyrobów najwyższej jakości. Na dostępnych sztabkach umieszczone są wszystkie niezbędne informacje: rok produkcji, numer seryjny, masa własna i zawartość kruszcu w sztabie. Jest to certyfikowany partner C. HAFNER – europejskiej firmy z długoletnim i uznanym doświadczeniem w produkcji złotych sztabek. Dzięki temu Mennica Zielona może Państwu zaoferować najlepsze ceny wspomnianych produktów w Polsce. Jej oddziały usytuowane są w różnych miastach, m.in. we Wrocławiu, Zielonej Górze, Warszawie i Poznaniu.

Czy warto inwestować w złoto?

Zgodnie z zapowiedzią Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego „powinniśmy zmierzać do sytuacji, w której złoto będzie stanowić ok. 20% rezerw dewizowych”. Skup złota inwestycyjnego w 2024 będzie nadal się opłacać. Warto ulokować w złocie ok. 15-20% ogółu swoich inwestycji i traktować je jako aktywa zabezpieczające przed kryzysem. Regularnie dokupowanie sztabek oraz monet, uśredni cenę zakupu. W ten sposób krótkoterminowe wahania wartości złota nie będą miały większego znaczenia nawet przez kilkadziesiąt lat. Planujesz kupić lub odsprzedać sztabkę? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Mennicy Zielonej.